Юрий Гуралюк (guralyuk) wrote,
Юрий Гуралюк
guralyuk

151. Пономаренко Сталину о численности сил Бульбы в 42г. Строкач Хрущеву о Бульбе.

Пономаренко-Сталину в грудни 42г. про Бульбу: у Бульбы ок. 5000 чел возле самих Сарн (Сабуров это не подтверждает, тогда что это за источник? Должен быть Медведев, ибо он вел переговоры с Бульбой и, похоже, имел агента возле Бульбы (примерно в это время получил фотокопию договора бульбы с Пацем - СД Волыни-Подолии, не похоже, что агент был в СД, скорее - возле Бульбы).

5.000 чел в одном месте - оч. много. У Бульбы столько не было. Хорошо если в тот момент держал при себе 500-1000 чел. Зачем Пономарекно такое преувеличение? Выбивал фонды для своих партизан? Набивал цену Бульбе? Почему доклад Пономаренко Сталину по укаринской ситуации, а не Строкача? Вроде, УШПД был фактически независим от ЦШПД.

Но общая оценка сил Бульбы с учетом подполья и агентурной сети в 5-10 тысяч чел на конец 42г. - вроде, проходит везде. Он и сам где-то так оценивает. Сильнейший был ход, если бы совесткие партизаны заключили таки с ним союз.

По второму документу. Почему Бегма докладывает по Ровенской области? Он же, вроде, был глава подпольного обкома и штаба партиз. движения по Луцкой обл. (уточнить) Впрочем, констатация по националистам в немецкой администрации в начале войны подтверждается почти всеми источниками, особенно Бульбой.

По контактам Шухевича в 42г. Вряд ли Шухевич мог в это время "бродить" по зонам контроля УПА (ПС). Костопольский район и окрестности, скорее всего, надо исключать.

***

5 грудня 1942 р. Тов. Сталіну Й. В.
За повідомленням Сабурова, в лісах Полісся, в районах Пінськ, Шумськ, Мізоч діють великі групи українських націоналістів під керівництвом особи, що законспірована під псевдо "Тарас Бульба". Дрібні групи партизан націоналісти роззброюють і б'ють.
Проти німців націоналісти влаштовують окремі засідки. В листівках націоналісти пишуть: "Бий кацапа-москаля! Жени його звідсіля! Він тобі не потрібен". Крупного націоналіста Бандеру німці розстріляли. За повідомленням іншого джерела, під керівництвом "Тараса Бульби" налічується 5000 націоналістів за шість кілометрів від села Ленін, що на відстані 35 кілометрів на південний схід від Сарн. Там вони обладнують зимові квартири. П. ПОНОМАРЕНКО. (РЦЗВДНІ, Ф. 69, спр. 19, арк. 145).
* * *
Секретареві ЦК КП(б)У
тов. Хрущову
начальнику УШПР
тов. Строкачу
Із доповідної записки про українських націоналістів на території Ровенської області.
Об'єднання українських націоналістів (ОУН) на території Ровенської області діє десь з 1926 — 27 року, започаткувавши своє існування у бувшому Костопільському повіті Волинського воєводства.
З початку Вітчизняної війни при активній підтримці німців націоналісти взяли в свої руки все управління в районах, більшість з них увійшла в керівництво областю. Деякий час створена німцями поліція складалась виключно з націоналістів... До війни найбільш зараженою націоналістами була. південна частина Ровенської області, райони Костопіль, Дубно, Млинів, Остріг, Демидівка, Клесово та ін. Сьогодні північна частина області від залізниці Ковель — Сарни теж стала організаційним центром націоналістичного руху...
У Домбровицькому районі це особливо села Ровениця, Янули, Трипутні, Кривиця, Невецьк, Литвиця, Грані та інші. Штаб районної організації ОУН перебував в с. Грани, там знаходиться 250 озброєних чоловік з 4 кулеметами. Районним керівником ОУН тут є Жук Герасим. В селі Ровениця функціонує школа з підготовки 200 військових керівників, діє друкарня.
У Володимирецькому районі заслуговують уваги села Радотів, Воронки, Цепцевичі та інші. Штаб районної організації ОУН перебуває в с. Воронки, загальна кількість сягає 245 чол. при 2 кулеметах. Керує організацією Муха Андрій. Створив володимирецьку організацію ОУН Жук Герасим.
У Висоцькому районі варті уваги села Золоте, Лютинськ, Заморочення, Рудня, Людинь. Штаб ОУН знаходиться в районі Висоцька, загальна кількість становить 100 озброєних людей, керує організацією Соловей Антон.
У Морочанському районі особливо активні села Мульчиці, Островськ, Кухче, Храпин та інші. Організацію ОУН очолює Мовчиць Максим, псевдо "Люсик", загальна кількість сягає 52 озброєних.
У Рафалівському та Рокитнівському районах групи дещо менші.
Найсильніше націоналістичне формування т. зв. об'єднання Тараса Бульби, налічує біля 6000 чол. і повністю охоплює своїм впливом Костопільський, Рокитненський, Степанський, Березнівський райони. До квітня ц. р. штаб Т. Бульби перебував в лісі в районі містечка Городець, а останнім часом, перебазувався в район Деражно, маючи при собі озброєний загін до 1000 чоловік.
У селі Кричильськ знаходиться школа військової підготовки до 500 чол.
Друге найсильніше націоналістичне формування, т. зв. "бандерівці", налічує у своєму складі біля 800 озброєних людей (і) займає райони Деражно — Цумань. Штаб знаходиться в селі Дюксинь.
В районі Дубно, Верби, Костополя діє стара ОУНівська організація, створена в 1934 р. Григорієм Рибаком, псевдо "Юрко Якір". Він і сьогодні нею керує. У складі організації біля 700 озброєних чоловік.
В кінці березня ц. р. з південних районів області у Висоцький, Володимирецький та Домбровицький райони прибув націоналістичний загін під командуванням Булана Євтуха, псевдо "Чекол", у складі 600 озброєних людей.
Крім того, на території Ровенської області діє молодіжна націоналістична організація, так звана "Січ" у складі 3000 чоловік. Вона підпорядкована Т. Бульбі, керують нею люди, особисто ним призначені.
Націоналісти використовують усі легальні можливості для підготовки своїх бойових кадрів. Так, в місті Луцьку організована школа підготовки військових кадрів низових організацій молоді у віці 18—24 роки. Слухачів одягнуто у старі польські однострої. Школа існує під виглядом підготовки працівників для сільського господарства.
Школа в селі Шпанів під Ровно до 200 чоловік, серед яких були й дівчата, на початку квітня була розгромлена німцями. Частину слухачів ув'язнено за антинімецьку діяльність.
Кількісний ріст ОУН йде за рахунок нестійкої частини населення, переважно молоді та бувшої української поліції, яка останнім часом із зброєю переходить до націоналістів. Поліція Камінь-Каширська, Любишева, Ковеля, Ровно, Дубна, Луцька майже повністю перейшла до націоналістів. Поліція Ковеля силоміць відібрала у коменданта ключі від складу і забрала з собою усю наявну там зброю.
При залученні молоді до ОУН від неї приховують справжнє обличчя ОУН, називаючи себе українськими партизанами, що йдуть на боротьбу з німцями за вільну Україну, У зв'язку з цим молодь з великою, охотою йде в ОУН...
Озброєні націоналісти переважно гвинтівками, мають також автомати, станкові та ручні кулемети, але у них вкрай обмежена кількість набоїв. Зброю мають не всі. Для створення видимості повного озброєння у багатьох є лише макети гвинтівок та станкові кулемети з тріскавками.
Поповнення зброєю здійснюється за рахунок поліції та нападу на невеликі партизанські групи. На німців нападають рідко. Б'ють переважно поляків... Начальник опорштабу генерал-майор : БЕГМА. 28 травня 1943 р. (ЦДАГО України. Ф. І, оп. 22, спр. 75, арк. 37—43).

http://www.vesna.org.ua/txt/upa/vol1/004.html
Tags: Украинские коллаборанты
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments